|
14. 11. 1895 Bernartice nad Odrou, † 24. 12. 1982 Hustopeče nad Bečvou
varhaník, dirigent a hudební skladatel.
|
František syn domkaře, chalupníka, lidového muzikanta a varhaníka Františka Šimíčka a jeho manželky Kristýny, rozené Horákové byl v pořadí třetí dítě z devíti (č. p. 108 v Bernarticích nad Odrou).
Už ve třinácti letech ovládal dobře hru na housle, klavír, trubku a baskřídlovku. Dvouletou Hudební školu Matice školské v Ostravě – Mariánských Horách v oboru varhan absolvoval s vyznamenáním za jeden rok (v roce 1911) a ihned poté nastoupil 1. června na varhanické místo ve svém rodišti. Tímto dnem započal svoji dlouholetou varhanickou činnost spolu s řízením kostelního sboru a orchestru.
1. světová válka však přerušila jeho mladistvý elán a prvního září 1915 nastoupil vojenskou službu. Čekaly ho mnohé útrapy na válečných frontách – jednou na ruské, dvakrát na italské – dvakrát byl zraněn a domů se vrátil až v květnu 1919. Opět se uchází o varhanické místo a působí nejprve v Hradčovicích u Uherského Brodu a potom na Starém Jičíně.
Zde se seznámil se Štěpánkou Perdulovou (1898–1965), která byla vyučená švadlena a rovněž dobrá zpěvačka. V roce 1922 se s ní oženil a bydleli v malém domku na Starém Jičíně, č. p. 29 (dům už byl zbořen), který zakoupil bratr Štěpánky, František Perdula. Bydleli zde ve dvou místnostech až do roku 1938. Postupně přicházely na svět děti – František 1923, Marie 1924, Stanislav 1926, Jiřina 1930, Ludmila 1931, Karel 1935. Až v domě nakonec bydlelo celkem 10 osob.
Dne 23. 11. 1938 se František Šimíček s rodinou stěhuje do Hustopeč nad Bečvou, kde se ujímá varhanické činnosti až do roku 1945. Zde se v r. 1942 narodilo sedmé a poslední dítě Šimíčkovy rodiny, pokřtěné jménem Jan.
Po osvobození naší republiky se v roce 1945 rodina stěhuje do Nového Jičína, kde František Šimíček nastupuje místo ředitele kůru v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Za pomoci několika hudebních starousedlíků, dále P. Bedřicha Hýži a kapelníka Františka Starůstky, se mu podařilo dát dohromady 45členný kostelní smíšený sbor a 24členný orchestr. Stál i u zrodu Novojičínského symfonického orchestru, který po něm převzal učitel Štindl. V roce 1950 byl odsouzen k trestu smrti pro politickou činnost jeho nejstarší syn František (později změněno na doživotí), takže rodina neměla na růžích ustláno.
Také proto se František Šimíček ponořil do světa duchovní hudby a začal se více – vedle svých varhanických povinností – věnovat kompozici, zvláště v oblasti duchovní hudby. Doslova kaligrafické notové písmo ryje do blan a postupně rozmnožuje a zasílá své skladby na objednávky varhaníkům z jiných farností. Rozepisuje party ze mší jak pro sbor, tak i muzikanty. Dennodenně píše na svém pracovním, umělecky vyřezávaném stole (po bývalém německém muzikantovi) v jednom ze čtyř pokojů bytu čtvrté kategorie na tehdejší ulici Stalinova 54 (dnes ul. K Nemocnici) nad hospodou U Starého slunce.
A jak čas běží, dostává další krutou ránu – 16. ledna 1965 umírá jeho žena Štěpánka, věrná družka a vroucí křesťanka, která se po celý život starala o domácnost a vychování sedmi dětí.
Z Nového Jičína odchází na podzim r. 1965 do Hustopeč nad Bečvou, kde se ve svých 70 letech opět ujímá varhanické činnosti a bydlí na faře až do roku 1971. Mezitím byl jeho syn František propuštěn z jáchymovského vězení, ale po vstupu vojsk Varšavské smlouvy mu utíká na „Západ“ před NKVD.
Potom se František Šimíček stěhuje do Hradce Králové k dceři Ludmile. V Hradci Králové prožívá renesanci v oblasti dechové hudby. Navštěvuje nahrávací studio Československého rozhlasu Hradec Králové, kde natáčejí východočeské dechové orchestry, což ho inspiruje k další tvorbě.
V roce 1977 se opět stěhuje s dcerou Ludmilou a jejím manželem Zbyňkem Šlerkou do Hustopeč nad Bečvou, kde společně bydlí v podnájmu ve vile u nádraží. Dcera se mezitím snaží zrenovovat rodinný dům v jeho milovaném rodišti v Bernarticích nad Odrou (č. p. 108), kam se 84letý František Šimíček chtěl vrátit... Bohužel, jeho přání se už nevyplnilo, umírá večer 24. 12. 1982 v náručí své dcery Ludmily. Je pochován v hrobce svých rodičů se sestrou Marii a manželkou Štěpánkou, jejíž ostatky byly převezeny ze starojického hřbitova do Bernartic nad Odrou.
Stovky děkovných dopisů od různých varhaníků, sbormistrů či farních úřadů ze všech koutů naši vlasti (viz níže) mu byly tou nejlepší odměnou za skladatelskou práci. Měl především na zřeteli, že se na kůrech scházejí nadšení amatéři, kteří svou lásku k Bohu chtějí projevit zpěvem a hudbou. Proto je jeho melodika prostá, vroucná, skrývá v sobě mnoho nálad, ale v žádném případě není podbízivá.
František Šimíček byl typem muzikanta, který si v dramatických dobách minulých desetiletí zachoval lidskou důstojnost a moudrost, kterou převedl do hudební řeči.
Výběr z tvorby duchovní (celkem na 100 titulů):
I. Česká mše vánoční pro sóla, sbor, orchestr a varhany
II. Česká mše (text liturgický) pro smíšený sbor a varhany
III. Česká mše vánoční (Pane, smiluj se) pro smíšený sbor, varhany a smyčcový orchestr
IV. Česká mše vánoční pro smíšený sbor a varhany
V. Český mše „Zádušní“ pro soprán, alt a varhany
VI. Česká mše k P. Marii pro smíšený sbor a varhany (text Fr. Žák)
Čtyři biblické písně pro sólový hlas a varhany
Osm zpěvů Aleluja (před Evangeliem)
Tebe Boha chválíme pro smíšený sbor a varhany
Ave Maria pro soprán, alt a varhany
Tři sbory na Velký pátek pro smíšený sbor a varhany
Zpěvy k slavnosti Božího Těla pro smíšený sbor a varhany
Deset pohřebních písní pro 3–4hlas. smíšený sbor
dále Vánoční koledy, písně a zpěvy pro různé příležitosti jak pro sóla tak i pro smíšené sbory s doprovodem varhan.
Seznam skladeb natočených v Českém rozhlasu Hradec Králové v letech 1971–1978:
Dechová hudba: Poštovní kvapík, Švarný mysliveček (polka), Pozdrav přátelům (pochod), V dobrém rozmaru (polka), Mazurka, Na břehu Orlice (valčík), Kdo dřív (kvapík), Po starodávnu (polka), Ve víru dne (valčík), Pod Starojickým hradem (pochod).
Další skladby pro dechový orchestr v klavírní nebo orchestrální verzi:
Pozdrav domovu (pochod), Na kolotoči (polka), Jarní polka (text J. Pokorný), Lázeňská polka, V lese (polka), Vzpomínka (píseň k pohřbu), Poslední pozdrav (píseň k pohřbu), Janinka tančí (polka), Helenka (mazurka), Jen z vesela (polka), Naším rybářům, pochod (text M. Šimíčková), Když slavík zpívá, valčík (text M. Šimíčková), Blahopřání, valčík (text M. Šimíčková), Valčík naší mámy, Zimní polka (text M. Šimíčková), Dagmar (mazurka), Uhaslá hvězda (smuteční pochod), K zahradě míru (smuteční pochod), Chryzantemy (smuteční pochod), Májový večer (serenáda), K bráně hřbitova (smuteční pochod), Lekníny kvetou (mazurka), Houpavá (polka), Smím prosit? (valčík), Masopustní rej (valčík), V první taneční (valčík), Petrův zdar (pochod), K požáru (kvapík), Na Skalkách (polka), Radostný máj (polka), Pro naši babičku (sousedská), Bernartická polka (text Fr. Hanzelka), Rozloučení (valčík), Po starodávnu (třasák), Žertovná polka, Švarný mysliveček, polka (text J. Pokorný), Na shledanou (píseň k pohřbu), Hrejme píseň dokola (směs národních písní).
Sborové skladby:
Slavnostní sbor – na uvítání rodákům při sjezdu v rodné obci v Bernarticích nad Odrou 2. července 1937 (text učitel Fr. Hanzelka) – kompozice pro smíšený sbor
Slavnostní sbor – u příležitosti 600 let založení obce Bernartice nad Odrou v roce 1974. Jde o nový sbor na stejný text Fr. Hanzelky z roku 1937 – kompozice pro smíšený sbor.
Vlaštovičky – pro ženský sbor, Kopřivnické písně – pro ženský sbor, Malá zvonička – smíšený sbor (text M. Šimíčková), Dárek z pouti – pro smíšený sbor (text Fr. L. Čelakovský), Přání v písni – pro smíšený sbor (text M. Šimíčková)
Národní písně v úpravě Fr. Šimíčka – pro smíšený sbor:
Čierna vlna (valašská), U Dunaja (slezská), Pod dubem (z Čech), Adámku náš (z Čech), Dobrú noc (slovenská), A já vždycky (z Čech), Jel sedlák vorati (z Čech), Kdyby se sedláci nerodili (chodská)
Národní písně v úpravě pro ženský sbor:
Aby nás Pán Bůh miloval (z Čech), Jenom ty mně má panenko (z Moravy), Prší, prší, len sa leje (slovenská), Pod dubem (z Čech), Kdyby mně to Pán Bůh dal (z Čech), Hejdumda (z Moravy), Daj myslivečku (z Moravy)
Očarovaná dědina
Komedie o třech jednáních s hudbou a se zpěvy na text Františka Hanzelky.
Vydala edice obrození v Novém Jičíně na Moravě 1924.